Достапни линкови

Тирана:152 години затвор за имамите кои регрутирале за ИД


Обвинителството за тешки кривични дела во Тирана побара 152 години затвор за деветтемина имами кои во Албанија регрутирале борци за Сирија и Ирак. Обвинителството, според тиранската телевизија Топ чанел, поседувала доволно докази дека обвинетите, во 2013 година убедувале, регрутирале и испраќале главно помлади лица да се борат на страната на џихадистите. Обвинетите беа уапсени во март 2014 година. Во текот на судскиот процес тие многу не зборуваа само постојано повторуваа дека не го признаваат овој туку судот на Алах.

XS
SM
MD
LG