Достапни линкови

Обама и Столтенберг за улогата на НАТО против ИД


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека НАТО продолжува да биде камен темелник на американската безбедносна политика и е важен сојузник во борбата против тероризмот. Тој ова го изјави на заедничката прес конференција во Вашингтон со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Обама изјави дека со Столтенберг разговарале за потенцијалната улога на НАТО во Либија како и за плановите да и помага на Европската унија околу мигрантската криза. Тие се согласиле дека НАТО би можело да одигра важна улога и во кампањата против милитантите на ИД.

XS
SM
MD
LG