Достапни линкови

Украинската Радикална партија побара отповикување на Порошенко


Шефот на украинската полулистичка Радикална партија, Олег Лијашко повика да биде покрената постапка за импичмент на претседателот Петро Порошенко во врска со наводите дека користел офшор сметка за да избегне плаќање на данок. Тој рече дека Бирото за спречување на корупцијата треба да отвори истрага против Порошенко поради наводите дека криел значајна сума на пари на сметки на офшор сестинации. Според документите кои за време на викендот протекоа од панамската адвокатска компанија Мосак Фонеска, Порошенко е поврзан со тајни офшор компании на британските Девствени острови.

XS
SM
MD
LG