Достапни линкови

Борбите во Нагорно Карабах продолжуваат


Сепаратисти во спорниот регион Нагорно Карабах извршиле контранапади заземајќи стратегиски позиции во планинските делови на јужниот Кавказ, додека траат борбите меѓу ерменските и азербејџанските воени сили. Според податоците од двете страни, досега загинале 18 ерменски и 12 азербејџански војници.

Новинските агенции јавуваат дека денешните борби во североисточниот дел од регионот се жестоки. И покрај тоа што Азербејџан повика на прекин на оганот, борбите не престанаа, јавуваат медиумите. Ерменските власти тврдат дека таквата инфомрација која неодамна беше соопштена е трик, затоа што на терен се уште има активости од страна на азербејџанската војска.

XS
SM
MD
LG