Достапни линкови

Белгиски државјанин обвинет за тероризам


Белгиски државјанин е обвинет дека е дел од белгиско- француска група која планирала напад на Франција, но е разоткриена и спречена во намерите. Федералните обвинители соопштија дека на осомничениот 33 годишен маж му е одредена мерка притвор. Тој беше приведен пред два дена. Обвинителите соопштија дека за обвиненија поврзани со оваа истрага се покренати и за француски државјанин кој е уапсен на 24 март за планирање на кривично дело „екстрено насилство“

XS
SM
MD
LG