Достапни линкови

Лавров - Нема договор со САД за иднината на Асад


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги негира информациите за наводен договор меѓу Русија и САД за иднината на сирискиот претседател Башар ал-Асад.

„Само сиријскиот народ одлучува за сите прашања околу иднината на Сирија“, изјави Лавров на денешната прес-конференција во Москва.

Арапскиот весник ал-Хајат вчера објави дека американскиот државен секретар Џон Кери им кажал на неколку арапски држави дека Русија и САД се согласиле за иднината на сирискиот мировен процес, вклучувајќи го и заминувањето на Асад во некоја друга земја во неодредена фаза од тој процес.

XS
SM
MD
LG