Достапни линкови

Договорот за мигрантите меѓу ЕУ и Турција во сила од понеделник


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека договорот за мигрантите меѓу ЕУ и Турција ќе стапи во сила в понеделник. Според документот, мигрантите и бегалците, кои пристигнуваат во Грција, ќе бидат вратени назад веднаш по нивната регистрација и откако барањата за азил ќе им бидат разгледани. Враќањето на мигрантите треба да започне од 4 април.

XS
SM
MD
LG