Достапни линкови

Најмалку четворица загинати во експлозија на автомобил бомба во Дијарбакир


Илустрација

Најмалку четири луѓе загинаа, а 20 се повредени во денешната експлозија во Дијарбакир, каде што живеат мнозинство Курди, изјави турски владин претставник. Автомобил-бомба експлодира во близина на автобуска станица во југоисточниот турски округ Дијарбакир во момент кога поминувало полициско возило. Во Дијарбакир често има судири меѓу владините сили и курдските бунтовници.

XS
SM
MD
LG