Достапни линкови

Почина унгарскиот писател Имре Кертеш


Унгарскиот писател Имре Кертеш

Почина унгарскиот писател и преживеан од концентрациониот логор Аушвиц, Имре Кертеш, кој во 2002 година ја доби Нобеловата награда за литература. Унгарската државна новинска агенција МТИ, повикувајќи се на неговиот издавач, објави дека Кертеш починал денеска на 86 години по долга болест.

XS
SM
MD
LG