Достапни линкови

Судот во Хаг го прогласи Шешељ за невин


Хаг, 31.03.2016

Хашкиот трибунал денеска пресуди дека Воислав Шешељ не е виновен по ниедна точка од обвинението. Претседателот на судскиот совет, Жан Клод Антонети соопшти дека Шешељ е слободен човек. Шешељ не присуствуваше на соопштувањето на пресудата во Хаг.

Обвинителството бараше казна затвор 28 години.

XS
SM
MD
LG