Достапни линкови

САД и три земји на ЕУ бараат мерки против Иран


САД, Франција, Британија и Германија бараат од Советот за безбедност на ОН да одговори на најновите ирански ракетни тестови. Според нив, тие преставуваат кршење на резолуцијата на ОН ја дестабилизираат ситуацијата во регионот. Советот за безбедност, откако во минатата година беше постигнат нуклеарниот договор со Иран, усвои резолуција со која се повикува Техеран да не лансира балистички ракети кои можат да носат нуклеарни боеви глави.

XS
SM
MD
LG