Достапни линкови

Летонија блокира руска интернет страница


Летонските власти ја затворија руската провладина интернет страница Спутник поради ширење на руска пропаганда во таа земја. Оваа страница беше покрената пред неколку недели за информирање на малцинството во Летонија кое зборува руски јазик. Официјална Москва затворањето го оцени како „бесрамно цензорство“, наведувајќи дека руските средства за информирање имаат високи стандарди на професионализам и етика.

XS
SM
MD
LG