Достапни линкови

Договорена нова влада во Украина


Трите најголеми партии во украинскиот парламент се согласија да формираат нова коалициска влада на чие чело би бил сегашниот спикер на парламентот Володимир Хројсман. Владата ќе ја сочинуваат партиите на сегашниот премиер Арсениј Јацењук, на претседателот Петро Порошенко и на екс премиерката Јулија Тимошенко. Договорот означува крај на неколку месечната политичка криза предизвикана од обвинувањата за корупција во владините редови.

XS
SM
MD
LG