Достапни линкови

Протест во Тирана заврши со судир со полицијата


Најголемата опозициска партија во Албанија, Демократската, заедно со повеќе граѓански здруженија, вчера организираа протести против изградба на детски игралишта во парк крај езерото кај Тирана. Според албански медиуми, демонстрантите се судриле со полицијата при што има повредени и уапсени демонстранти. Тие не се откажуваат и најавија продолжување на протестите се додека властите не ја повлечат одлуката со што се зафаќа голем дел од зеленилото на паркот кај вештачкото езеро.

XS
SM
MD
LG