Достапни линкови

Брисел: обвинение за поврзаност со терористичките напади


Белгиското обвинителство подигнало обвинение за учество во активности на терористичка група, против Абдераман А кој е приведен во белгискиот кварт Скарбек каде како заложници држел жена и дете кои се нашле на станицата на градскиот превоз.Обвинетиот е втор човек кој е поврзан со неуспешните напади што една терористичка група ги подготвувала во Франција, соопшти белгиското Обвинителство.

Обвинетиот Абдераман А е ранет во ногата во полициската операција изведена во средата во белгискиот кварт Скарбек.Првиот човек на Скарбек Бернард Клерфајт изјави дека приведениот бил поврзан и со терористичкиот напад во вторникот во Брисел.

XS
SM
MD
LG