Достапни линкови

Приведен Алжирец за нападите во Белгија и Париз


Алжирец кој Белгија го бара во рамки на истрагата за лажни лични документи кои ги користеле напаѓачите во Брисел и во Париз е приведен вчера во Италија, јавија локалните медиуми, повикувајќи се на полициски извори. Осомничениот Џемал Един Уали, кој им 40 години е приведен врз основа на европскиот налог за апсења во градот Белизи , во заедничка операција на антитерористичките сили и римската полиција за специјални операции. Куали е осомничен дека е дел од криминалната мрежа која прави лажни документи за мигрантите.Полицијата во неговата работилница открила дигитални фотографии меѓу кои биле и три фотографии на осомничените за планирањето на нападите во Париз.

XS
SM
MD
LG