Достапни линкови

Папата ја осуди бесчуствителноста на Европа кон бегалците


Поглаварот на Римокатоличката црква Франциско за време на завршната молитва на Велики петок според Грегоријанскиот календар ја осуди анестезираната свест на Европа кон бегалците.Тој за време на молитвата во римскиот Колосеум кажа дека Средоземното и Егејското море станале гробни места и слики на нашата бесчувствителна свест, критикувајќи го затворањето на грниците и умовите пред мигрантите. Папта ги осуди и свештениците- педофили, наведувајќи дека таквите неверници го одбрале патот на одземањето на честа и достоинството на невините.

XS
SM
MD
LG