Достапни линкови

Иранскиот претседател во посета на Пакистан


Иранскиот претседател Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска пристигна во Исламабад во обид за зајакнување на економските односи со Пакистан, кои беа замрени поради долгогодишните меѓународни санкции против Иран. За време на дводневната посета, прва на еден ирански претседател во последните 14 години, Рохани ќе биде придружуван од осуммина министри. Пакистанското Министерство за надворешни работи соопшти дека долго одложуваниот гасовод кој треба да донесе ирански гас во Пакистан ќе биде високо на агендата на разговорите. Ќе се разговара и за зголемување на трговската размена.

Ирански претставници велат исто така ќе биде разговарано за тензиите меѓу шиитскиот Иран и сунитската Саудиска Арабија, со Пакистан како можен посредник меѓу нив.

XS
SM
MD
LG