Достапни линкови

Турската владејачка партија ќе носи нов Устав


Tурскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турската владејачка Партија на правдата и развојот планира до крајот на април да го претстави проектот за нов Устав, кој ќе вклучува и извршни овластувања за турското претседателство, соопшти денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу. Во говорот кој го одржа во седиштето на партијата, Давутоглу нагласи дека очекува парламентот да расправа за предлогот до мај или јуни.

XS
SM
MD
LG