Достапни линкови

Савченко прогласена за виновна


Рускиот суд денеска ја прогласи за виновна украинската пилотка Надиа Савченко за наводно учество во убиството на двајца руски новинари во источна Украина во 2014-та година. Пресудата сеуште не и е изречена, а обвинителот побара казна затвор 23 години. Савченко ги отфрли сите обвиненија.

Овој судски процес предизвика реакции во Украина и во светот, главно со оценки дека станува збор за случај оркестриран од Кремљ. Савченко беше заробена во јуни во источна Украина каде што се борела против сепаратистичките сили, подржани во Русија и илегално префрлена во Русија.

XS
SM
MD
LG