Достапни линкови

Инсталирана купола на новиот православен центар во Париз


Главната златна купола беше подигната на местото на новата руска православна катедрала која се гради во главниот град на Франција, Париз. Религиозни и политички личности денска се собраа да гледаат како беше поставувана куполата кој тежи осум тони. Пред да биде завршен проектот во октомври, треба да бидат подигнати уште осум куполи. Катедралата е само дел од рускиот православен културен и духовен центар кој чини 90 милиони евра и кој вклучува училиште, библиотека и изложбени простории. Центарот ќе биде во рамките на руското Министерство за надворешни работи и ќе има дипломатски статус.

XS
SM
MD
LG