Достапни линкови

Сириските Курди прогласија федерален регион во северна Сирија


Лидерите на сириските Курди прогласија посебен федерален регион во северна Сирија. Владата и опозициската коалиција веднаш ја отфрлија ваквата одлука. Одлуката за посебен федерален регион била донесена денеска на средбата меѓу лидерите на Курдите, Арапите и Туркмените во градот Рмеилан во северна Сирија. Сириските Курди се решија на ваков потег откако не беа вклучени во мировните преговори за Сирија што под посредство на ОН се одржуваат во Женева.

XS
SM
MD
LG