Достапни линкови

ЕУ самит за договорот со Турција за мигрантската криза


претседателот на Европскиот совет Доналд Туск

Лидерите на Европската унија денеска почнуваат тежок состанок за да го потурнат важниот договор со Турција за справување со мигрантската криза. Тој е доведен под прашалник откако Кипар го услови со поддршката на Анкара на мировните преговори во таа членка на Унијата. „Напредуваме, но имаме се уште многу работа. Миграцискиот договор треба да биде можност за Турција да ги поддржи преговорите во Кипар“, изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск пред почетокот на дводневниот самит во Брисел. На евролидерите утре ќе им се приклучи и турскиот премиер Ахмед Давутоглу.

XS
SM
MD
LG