Достапни линкови

УНХЦР - Над еден милион бегалци влегле во Грција од почетокот на 2015 годината


Повеќе од еден милион бегалци и мигранти влегле во Грција преку копно и море од 1 јануари 2015 година, соопшти денеска Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци (УНХЦР). Според УНХЦР, повеќе од 143.500 луѓе, најголемиот број од нив Сиријци, Ирачани и Авганистанци, влегле во Грција од Турција од почетокот на 2016 година до 14 март.

XS
SM
MD
LG