Достапни линкови

Трамп и Клинтон победија во „Супер вторникот 2“


Републиканецот Доналд Трамп и демократот Хилари Клинтон победија на партиските избори во Флорида во еден од најтешките денови на гласањето за кандидати за трката за иден претседател на САД. Екс државниот секретар Клинтон го победила нејзиниот ривал Берни Сандерс во Северна Каролина и Охајо. Милијардерот Трамп пак извојува лесна победа над Марко Рубио во Флорида со што обезбеди 99 делегати за партиската конвенција во јули годинава. Трамп победи и во Северна Каролина и Илиноис.

XS
SM
MD
LG