Достапни линкови

Успех на Алтернатива за Германија на регионалните избори


Излезните анкети покажуваат дека антимиграциската партија Алтернатива за Германија успеа да влезе во три регионални парламенти на изборите кои беа засенети од миграциската криза во Европа. Тоа се однесува на Баден Виртемберг, Рајнланд Палатинате и Саксонија Анхалт. Се очекуваше оваа партија која беше формирана пред три години да постигне успех со оглед на либералната политика на канцеларот Ангела Меркел во врска со миграциската политика. На овие избори познати како Супер недела се гледа како на референдум за одлуката на Меркел да ја отвори земјата за мигрантите и бегалците од Сирија, Ирак и Авганистан.

XS
SM
MD
LG