Достапни линкови

Кери во посета на Саудиска Арабија и Франција


Американскиот државен секретар Џон Кери во наредните денови во Саудиска Арабија и Франција ќе разговара за конфликтите во Сирија, Јемен и Либија. Тој ќе го посети саудискиот град Хафар ал Батин каде што завршува тринеделната антитерористичка вежба во која учествуваа 20 земји кои се дел од коалицијата предводена од Саудиска Арабија против милитантите на ИД. Тој в недела во Париз ќе се сретне со шефовите на дипломатиите на Франција, Британија, Германија и Италија при што, меѓу другото, ќе се разговара и за мигрантската криза со која се соочува Европа.

XS
SM
MD
LG