Достапни линкови

Телефонски разговор Ципрас-Путин за мигрантите


Архивска фотографија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, соопшти Кабинетот на Ципрас. Двајцата државници разговарале за состојбите во регионот, проблемот со бегалците, како и за економските и енергетските односи меѓу двете земји со посебен фокус на конфликтот во Сирија и бегалската криза. Според соопштението, Ципрас и Путин разговарале и за новите можности за развој на односите меѓу Грција и Русија во 2016 година.

XS
SM
MD
LG