Достапни линкови

Меркел: Затворањето на Балканската рута не го решава проблемот


Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска предупреди дека затворањето на рутата што ја користат мигрантите низ Западен Балкан нема да го реши проблемот, оценувајќи дека овој потег не бил одржлив. „Ако не успееме да постигнеме договор со Турција, тогаш Грција не може долго време да ја издржи тежината на мигрантскиот бран“, рече Меркел.

XS
SM
MD
LG