Достапни линкови

Еден од командантите на ИД Ал Шишани бил жив


Умар ал Шишани

Еден од командантите на ИД за кого американските власти соопштија дека најверојатно бил убиен во воздушен напад во Сирија во минатата недела всушност бил тешко ранет. Ова го соопшти Сириската опсерваторија за човекови права, наведувајќи дека Умар ал Шишани, чеченец роден во Грузија го преживеал нападот и се наоѓал во болница во Рака. За Шишани се смета дека е еден од највлијателните лидери на милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG