Достапни линкови

Почина „петтиот Битлс“ Џорџ Мартин


Џорџ Мартин

Легендарниот музички продуцент, сер Џорџ Мартин, кој ги обликуваше популарните Битлси во најважната музичка сила на светот, почина на 90-годишна возраст.

„Господ да го благослови Џорџ Мартин, мир и љубов за Џуди и нејзиното семејство“, напиша тапанарот на познатиот бенд Ринго Стар на Твитер.

Мартин важеше како петти член на составот. Тој беше продуцент, соработник и ментор на познатата ливерпулска четворка – Џон Ленон, Пол Макартни, Џорџ Харисон и Ринго Стар.

За време на својата шестдецениска кариера во музичката индустрија, Мартин ги продуцираше речиси сите објави на Битлси, но работеше и со Џери анд д пејсмејкерс, Џеф Блек, Америка, Чип трик и други.

XS
SM
MD
LG