Достапни линкови

Убиен еден од командантите на ИД


Умар ал Шишани

Пентагон соопшти дека во американски воздушни напади во минатата недела најверојатно бил убиен еден од главните команданти на терористичката организација Исламската држава познат како Умар ал Шишани или Чеченецот, како и уште 12 други милитанти. Нападот бил извршен во Сирија. Шишани бил на неколку врвни позиции во ИД, меѓу кои и министер за војна. Стејт департментот имаше распишано потерница по него од 5 милиони долари.

XS
SM
MD
LG