Достапни линкови

Мајкл Блумберг нема да се кандидира за претседател


Мајкл Блумберг

Екс градоначалникот на Њујорк, медиумскиот магнат Мајкл Блумберг објави дека решил оти нема да учествува во трката за претседател на САД како независен кандидат. Блумберг, демократ кој стана републиканец, па потоа независен, ваквата своја одлука ја образложи вака:„Има големи шанси мојата кандидатура да доведе до избор на Доналд Трамп или на сенаторот Тед Круз. Премногу ја сакам својата земја за да играм улога во изборот на кандидат кој би го ослабил нашето национално единство или ќе ја замрачи нашата иднина. Затоа нема да влегувам во претседателската трка“.

XS
SM
MD
LG