Достапни линкови

Вести

Мајкл Блумберг нема да се кандидира за претседател

Мајкл Блумберг

Екс градоначалникот на Њујорк, медиумскиот магнат Мајкл Блумберг објави дека решил оти нема да учествува во трката за претседател на САД како независен кандидат. Блумберг, демократ кој стана републиканец, па потоа независен, ваквата своја одлука ја образложи вака:„Има големи шанси мојата кандидатура да доведе до избор на Доналд Трамп или на сенаторот Тед Круз. Премногу ја сакам својата земја за да играм улога во изборот на кандидат кој би го ослабил нашето национално единство или ќе ја замрачи нашата иднина. Затоа нема да влегувам во претседателската трка“.

види ги сите денешни вести

УНХЦР: Повеќе од 40.000 бегалци од Етиопија побегнаа во Судан

Етиопјани кои бегаат од борбите во регионот Тиграј, со чамци ја преминуваат реката Сетит на границата Судан-Етиопија

Повеќе од 40 000 бегалци од Етиопија пристигнаа во Судан од 10 ноември, бегајќи од офанзива на владините сили во регионот Тиграј, соопшти Високиот комесаријат за бегалци УНХЦР. Границата со Судан ја преминале 40.277 Етиопјани, од кои 45 проценти се деца под 17 години, 51 процент се возрасни лица под 59 години и четири проценти се стари лица, соопшти УНХЦР, додавајќи дека 53 проценти од бегалците се мажи и 43 проценти се жени.

Египет, Етиопија и Судан блиску до договор за браната на Нил

Агенцијата наведува дека повеќе од 3.000 луѓе доаѓаат во Судан секој ден и оти во следните неколку месеци, бројот на бегалци може да достигне до 100.000 ако конфликтите не запрат. На 4 ноември, премиерот на Етиопија, Аби Ахмед, започна воена офанзива против силите на Ослободителниот фронт на народот на Тиграј кои управуваат со тој регион. Тиграјците се пет проценти од населението во Етиопија, но тие долго време имаат значително влијание во земјата.

Претседателот на Европскиот совет Мишел со повик до Бајден да го „обнови“ трансатлантскиот сојуз

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел

Највисок претставник на Европската унија, во телефонски разговор со избраниот претседател на САД Џо Бајден упати повик за обнова на „силен трансатлантски сојуз“ и да присуствува на самитот на ЕУ следната година, соопшти неговиот кабинет. Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел му го честиташе изборот на Бајден и во 20-минутниот повик синоќа, го покани на специјален состанок догодина со шефовите на ЕУ во Брисел, каде што се наоѓа и седиштето на НАТО. „За време на повикот, претседателот Мишел предложи да се изгради силен трансатлантски сојуз заснован на заеднички интереси и заеднички вредности“, се вели во соопштението на канцеларијата на Мишел.

Како може да изгледа претседателството на Бајден?

„Тој ја поздрави силната посветеност на новоизбраниот претседател Бајден кон сојузниците на Америка и неговата поддршка за европската соработка. Во изјавата се Мишел ја истакнал поддршката на Бајден за зачувување на мирот и стабилноста на чувствителната ирска граница откако Британија ја напушти ЕУ. Бајден го предупреди Лондон дека мора да го почитува договорот за Брегзит, бидејќи го штити мирот на островот Ирска. Тоа доаѓа како добредојдена промена на тонот од Вашингтон за ЕУ, по пофалбите на Доналд Трамп за Брегзитот, ги извлече САД од глобалниот климатски пакт и беше отворено непријателски настроен кон НАТО.

НАТО наскоро ќе реши дали ќе се повлече од Авганистан

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата ќе одлучи за судбината на својата мисија за обука во Авганистан на следниот состанок на министрите за одбрана, во февруари. „Ќе се соочиме со тежок избор“, рече Столтенберг, додавајќи: „Или ќе останеме - и ќе ја платиме цената на континуираниот воен ангажман. Или ќе заминеме - ризикувајќи да ги изгубиме придобивките што ги остваривме. И дека мировниот процес ќе попушти“.

Трамп го намалува нивото на војската во Авганистан, но не ја повлекува целосно

Неговите забелешки уследија по најавата од минатата недела на администрацијата во заминување во Вашингтон дека Соединетите држави ќе го намалат бројот на војската во Авганистан од сегашната бројка од 4500 на околу 2500. „Мисијата на НАТО ќе остане“, рече тогаш Столтенберг како одговор на намалувањето наложено од американскиот претседател Доналд Трамп кој кога дојде на функција вети дека ќе ги извлече САД од „бесконечни војни“. Вашингтон ја предводеше меѓународната инвазија на Авганистан по терористичките напади на 11.09.2001 година против САД за да ги пронајде и казни Осама бин Ладен и неговата терористичка група Ал-Каеда, со седиште таму.

Кина испрати сонда на Месечината

лансирната кула во вселенскиот центар за лансирање Венчанг во провинцијата Хаинан,

Кина денеска испрати сонда на Месечината, која се очекува да собере карпи од Месечината и да се врати на Земјата, во првата ваква операција во светот по повеќе од 40 години. Ракетата со сондата беше лансирана од вселенскиот центар Венчанг, на јужниот тропски остров Хаинан. Мисијата Чанг'e 5, именувана по божицата на Месечината во кинеската митологија, е досега најамбициозната кинеска мисија на Месечината. Доколку биде успешна, тоа ќе биде голем чекор напред за вселенската програма на Кина, а некои експерти велат дека тоа може да биде подготовка за земање примероци од Марс, па дури и за мисии на Месечината со екипаж.


Првата прашина донесена од Месечина на аукција

Ова е прв обид за пренос на лунарни примероци со сонда без екипаж од 1976 година, кога сондата на поранешниот Советски сојуз Луна 24 успешно ја изврши мисијата. Кинеското летало треба да слета на Месечината на крајот на ноември, а враќањето на примероците на Земјата треба да биде на почетокот или средината на декември. Ова не е прв пат Кина да испраќа вселенски летала на Месечината. Кина инвестира милијарди долари во својата вселенска програма за да ги достигне Европа, Русија и Соединетите држави. Таа го испрати својот прв астронаут во вселената во 2003 година, сака да изгради голема вселенска станица околу 2022 година и очекува да испрати човек на Месечината за петнаесет години.

Џон Кери го предводи тимот на Бајден во борбата против климатските промени

Поранешниот државен секретар на САД Џон Кери

Поранешниот државен секретар на САД Џон Кери ќе биде одговорен за борбата против климатските промени во тимот за надворешна политика на избраниот американски претседател Џо Бајден. Кери, долгогодишен сенатор од државата Масачусетс, беше шеф на американската дипломатија од 2013 до 2017 година, за време на претседателот Барак Обама, кога Бајден беше потпретседател на Соединетите држави. Тој исто така беше кандидат за претседател на Демократската партија на изборите во 2004 година, кои ги загуби од републиканецот Џорџ Буш.

Путин: Пред честитките за Бајден чекаме крај на политичкиот конфликт во САД

Бајден, кој треба да ја преземе функцијата претседател на Соединетите држави на 20 јануари, во моментов избира членови на тимови кои ќе се занимаваат со национална безбедност и надворешна политика. Бајден планира да го назначи блискиот соработник Ентони Блинкен за државен секретар. Со Министерството за безбедност ќе раководи Алехандро Мајоркас, поранешен заменик министер. Победата на Бајден на изборите на 3 ноември сè уште не е официјално потврдена, но водечките американски медиуми го најавија за нов претседател, врз основа на проекциите. Претседателот Доналд Трамп продолжува да одбива да го признае поразот на изборите.

Одобрена транзицијата во Белата куќа

избраниот претседател на САД Џо Бајден

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп на 23 ноември го одобри почетокот на транзицијата кон тимот на избраниот претседател Џо Бајден, скоро три недели по изборите. Трамп рече дека се согласува со одлуката на федералната агенција да ја започне транзицијата. Претходно, Емили Марфи, шефот на малку познатата администрација за општи услуги ГСА, го извести Бајден дека официјално може да започне неговата транзиција пред инаугурацијата на 20 јануари. „Во најдобар интерес на нашата земја, препорачувам Емили и нејзиниот тим да сторат што треба да се направи во однос на првичните протоколи и му рекоа на мојот тим да го стори истото“, напиша Трамп на Твитер.

Блинкен најверојатно нов државен секретар на САД

Потегот на ГСА значи дека тимот на Бајден конечно може да добие пристап до федералните агенции, да комуницира со службени лица и да пристапи до пари финансирани од даночни обврзници. Исто така, им овозможува на Бајден и избраната потпретседателка Камала Харис редовно да добиваат брифинзи за националната безбедност што ги добива и Трамп.

Фон дер Лајен – Се надевам дека ангажманот на САД со новиот претседател ќе се промени

Одлуката доаѓа во моментот кога демократите и неколку републиканци извршија притисок врз администрацијата на Трамп во врска со одложувањето на транзицијата, што се закануваше да го попречи одговорот на нацијата кон пандемијата на коронавирусот и справувањето со заканите за националната безбедност

Како може да изгледа претседателството на Бајден?


Тимот на Бајден го поздрави долго одложуваното ослободување на владината помош за неговиот преоден тим, чекор за кој тој рече дека е клучен за „непречениот и мирен трансфер на власта“. „Администраторот на ГСА ги потврди избраниот претседател Џо Бајден и избраната потпретседателка Камала Харис за очигледни победници на изборите, обезбедувајќи и на новата администрација ресурси и поддршка неопходни за извршување на непречен и мирен трансфер на власта“, изјави Бајден.

Времето денеска: сончево со локална облачност

Ќе биде сончево со умерена, а повремено со значителна облачност. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен ветер од северен правец. Дневната температура ќе биде од 7 до 15 степени. Во Скопје и околината слично време. Дневната температура ќе биде до 10 степени.

Ахмети: Груби преведувал во истрагата за „Жолтата куќа“

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вели дека не го загрижуваат гласините дека пратеници од редовите од неговата партија може да поднесат интепелација против вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи Бујар Османи.
„ Нема загриженост, бидејќи, секако, доколку имаше такво нешто, сигурно пратеникот Изет Меџити ќе разговараше со мене, но таквата тема досега не е отворена,“ изјави Ахмети во интервју за ТВ 21.

Сепак, Ахмети, посочи дека не очекува никој од неговата партија да се приклучи на опозицијата во интерпелацијата.

На новинарското прашање за улогата на Груби пред и по војната во Косово, Ахмети изјави дека Груби бил само преведувач, „ништо повеќе од тоа“ додавајќи дека Груби со години работел како преведувач и службеник во седиштето на НАТО во Скопје, потоа и во Холандската амбасада во Скопје, а претходно бил преведувач и во Хашкиот трибунал 7 или 8 години.
За шпекулациите околку вклученоста на Груби во истрагите околу „Жолтата куќа“ во Косово, откако дел од албанските медиуми пишуваа дека Груби е повикан за сведок во врска со оваа куќа, Ахмети изјави дека Груби имал информации кои ги добивал преведувајќи интервјуа со сведоци и инволвирани.
„Јас не сметам дека тој бил истражител! Секако дека ја познавал материјата бидејќи наивно би било д акажам дека не ја знаел материјата кога работел како преведувач и одреден период работел со луѓе кои ги правеле интервјуата“ изјави Ахмети.
Ахмети негираше дека знаел нешто за таканаречената „жолта куќа“, но бил во тек со обвиненијата кои се покренати од Дик Марти и дека тоа поглавје е затворено како невистина.

„Жолтата куќа“ за време и по воениот конфликт во Косово беше посочувана како место во кое се правеле операции за вадење органи од заробеници на ОНА. Обвинението против косовскиот претседател Хашим Тачи се темели на извештајот на Специјалниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти, за злосторствата на ОВК во Косово и Албанија, 1998-2000 година. Во тој извештај од 2011 година, Марти го идентификуваше Тачи како водач на групата Дреница на ОВК, која држела, мачела и убивала заробени Срби во нехумани услови во импровизирани логори во Албанија, како и Албанци и Роми кои ги сметала за нелојални.

Тоа што, како што вели Ахмети, неговите пријатели од ОВК се во Хаг е тажен момент, не само за него туку и за Албанците, затоа што на обвинителна клупа е ставена историјата на Албанците.
„Обвинителот директно ја стави како криминална организација, што не се совпаѓа со вистината. Според тоа што го видов на почетокот, криминална група го нарекоа Генералниот штаб на ОНА, што не се совпаѓа со вистината!“ изјави Ахмети.
Тој истакна дека верува во меѓународната правда и дека, како што рече, обвинетите поранешни команданти на УЧК ќе ја докажат невиноста.

Новинар почина од ковид-19

Илустрација - медиуми

Од последици на Ковид-19 денеска почина новинарот Рефик Зенку, дописник на Медиумската информативна агенција. Зенку беше дописник за МИА од Кичево во изминатите девет години. Тој во изминативе три недели боледувал од ковид- 19 и се лекувал во скопската болница „8-ми Септември“. Вчера состојбата му се влошила, а лекарите не успеале да го спасат. Рефик Зенку беше новинар со долгогодишен стаж со речиси три децении во новинарството. Роден е на 18 мај 1965 година во Кичево.

Унгарските научници ќе ја тестираат руската вакцина дали е безбедна

Илустрација

Унгарските научници ќе ја тестираат руската вакцина дали е безбедна, ефикасна и препорачлива за унгарскиот народ, изјави денеска министерот за надворешни работи Питер Сијарто. Оваа изјава следува откако пакет со 10 примероци од Спутник V пристигнаа во Унгарија минатата недела. Сиајрто пред пратениците во Собранието изјави дека 10 дози од вакцината од првата регистрирана вакцина во светот против ковид-19 ќе бидат подложени на тестирање во Унгарија за безбедност и ефикасност.

„Минатата недела, 10 дози од оваа вакцина пристигнаа во Унгарија. Оваа пратка пристигна, заедно со потребната документација, за унгарските власти да извршат тестови кои ќе им помогнат на нашите научници да одлучат дали оваа вакцина е безбедна и ефикасна“ вели тој.

Минатата недела Сијарто изјави дека во тек се разговори меѓу унгарски производител на лекови и руски парнери за можно домашно производство на вакцината.

Руската вакцина Спутник V веќе е регистриран во руските институции и покрај тоа што не поминала низ напредни клинички студии. Оваа вакцина се уште не оценета од Европската агенција за лекови, регучаторот на лекови во Европската Унија.

Сијарто додаде и дека Унгарија е во преговори и со кинески производители на вакцина и купи 2,8 милиони дози од кинески антивирусни лекови. Дополнително, Будимпешта резервираше 12 милиони дози вакцини од производители во Европа и САД, вклучувајќи и од фармацевската компанија АстраЗенека.


Брнс:САД разочарани од бугарската блокада на македонските евроинтеграции

Архивска фотографија, амбасадорката на САД во Скопје Кејт Мери Брнс на средба со министерот за здравство Венко Филипче

Соединетите држави се разочарани од бугарската блокада на македонските европски интеграции. Американската амбасадорка во Скопје Кејт Мари Брнс, во интервју за Телма, посочи дека билатералните спорови меѓу земјите треба да се решаваат надвор од процесот на интегрирање. Таа изрази надеж дека Северна Македонија ќе продолжи со пристапниот процес кон ЕУ.

„Многу јасно ја кажавме нашата желба да ја видиме меѓувладина конференција до крајот на оваа година. И влезот на Северна Македонија во ЕУ ние го гледаме како заеднички интерес. Разочарани сме што Бугарија го блокира прогресот. Навистина е важно, и ние продолжуваме да комуницираме за ова во Бугарија и во Северна Македонија, двете земји да продолжат да ги решаваат билатералните спорови надвор и одвоено од процесот на евроинтеграции “, вели Брнс.

Таа посочи и дека реформската агенда и напорите да се продолжи кон членство во Унијата е второто важно прашање за Македонија, освен справувањето со пандемијата за кое е потребна поддршка од сите политички партии.

„Се надеваме дека опозицијата, но и сите политички партии, сите организации, ќе застанат зад овие две цели. Прво за да се заштити нивното здравје и здравјето на граѓаните и второ да инвестираат во позитивна иднина која доаѓа со реформската агенда и напредокот на евро-атлантскиот пат“, изјави Брнс.

Жалење што Скопје и Софија не постигнале компромис е наведено во нацрт- текстот на Ќучик

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, европратеникот Илхан Ќучук

Во нацрт текстот на известувачот за Северна Македонија во Европскиот парламент, Илхан Ќучук, кој треба да биде предмет на дебата на 10 декември во комисијата за надворешни работи, во кој имала увид дописничката на МИА од Брисел, се изразува жалење за ќорсокакот во кој се најдоа Бугарија и Северна Македонија на 17 ноември кога Софија одби да даде поддршка за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ и одржувањето на првата Меѓувладина конференција. Европратениците имаат до 16 декември да поднесат амандмани за оваа резолуција.

„Жалиме што Бугарија и Северна Македонија допрва треба да постигнат компромис за прашања поврзани за историјата и јазикот, веруваме дека ќе биде наскоро решено за да не се загрози интеграцискиот момент, и е во исчекување на одржувањето, без одлагање, на првата Меѓувладина конференција која ќе го означи почетокот на преговорите за членство, пишува европратеникот Ќучук во својата предлог резолуција.

Што се однесува до реформскиот дел, во предлог текстот, известувачот потсетува дека треба да продолжи заложбата за интеграција во ЕУ, демократска консолидација, борба против корупција, владеење на правото и подобрување на климата за медиумите и граѓанското општество. Се повторува потребата од натамошни напори во судството и пресуди за високопрофилни корупциски предмети и криминални мрежи. Позитивно се оценети подобрувањата во делот усвојувањето на законодавство за спречување на корупцијата и конфликтите на интереси, лобирање, пристап до информации, заштита за „свиркачите“ и јавното обвинителство и се бара ефикасна имплементација на овие закони. Што се однесува до состојбата со медиумите, известувачот вели дека е потребно подобрување преку подобра саморегулација, транспарентност на сопствеништвото и рекламирањето, но и зајакнување на финансиската одржливост на медиумите, јавни или приватни.

Откако ќе бидат поднесени амандманите на оваа резолуција, текстот би требало да биде усвоен кон крајот на февруари во комисијата за надворешни работи, а потоа на пленарна кон почетокот на март 2021.

Заев: Не сме далеку од договор со Софија

Зоран Заев

„Не сме далеку од договор“, изјави денеска премиерот Зоран Заев и додаде дека Северна Македонија прави се што е неопходно во функција да се постигне решение за отворените прашања коишто постојат со Софија. Тој додаде само била потребна добра волја и позитивно да се гледа на работите. Заев истакна дека не се дискутирало за отстапки туку за решенија за двете страни.


„Постојат начини како тоа да се реши. Секако, уште еднаш потенцирам, драго ми е што Бугарија го признава македонскиот јазик и македонскиот идентитет како наша реалност, а верувам низ тие формулации ќе се изнајдат и решенијата заради тоа што постојат решенија, секако внимавајќи едни на другите како страни во договорите – ние на бугарската страна, а бугарската страна да внимава на нас. Тоа го прават пријателите и верувам дека покажеме уште еднаш дека сме големи пријатели, изјави Заев.


Во однос на реакциите на бизнис секторот, оти на сметка на политиката трпи релацијата на македонско-бугарските бизнис односи, Заев посочи дека деловните врски меѓу двете земји се извонредни.

Починати 35 и новозаразени 387 од коронавирусот

Во изминативе 24 часа регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 и 35 починати лица од заразени од коронавирусот. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, од кои најголем дел од евидентирани на новозаразените се од Скопје-174, потоа во Гостивар 56 и Тетово-26. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 528 оздравени пациенти.

Починати се 35 лица, од кои десет пациенти од Скопје, Најмладиот починат пациент имал 43 години додека најстариот 88 години. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 55 127, бројката на оздравени пациенти е 32 894, на починати е 15 46, а бројот на активни случаи изнесува 20 687.

Ѓоргиев: Бугарските барања се неприфатливи за Македонија

Македонско - бугарска комисија за историја

Барањата на Бугарија се апсолутно неприфатливи за Македонија и македонската јавност. Покрај тоа, тоа предизвикува радикалите да се обидат да ја зголемат недовербата кон Бугарија, што ќе влијае на членовите на македонската страна на комисијата. Во овој момент, во ваква атмосфера ќе биде многу потешко да се разговара, изјави копретседавачот на македонскиот тим во Заедничката историска комисија професор Драги Ѓоргиев за бугарската телевизија „Европа“. Тој во интервјуто посочил дека политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, смета дека таа треба да продолжи да работи. „Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку разговори“, изјави Ѓоргиев. Следниот состанок на заеднилката комисија треба да се случи на 3 и 4 декември, а ќе биде онлајн поради пандемијата.

Бугарското МНР за РСЕ кажа што точно бара Софија

„Веќе има притисок врз комисијата да ги прекине преговорите. Јавноста е и разочарана, но и бесна поради овој потег на Бугарија. Несомнено, тој притисок од јавноста се пренесува и врз членовите на комисијата. Се разбира, политички досега од ниту еден фактор не сме имале притисок, но од медиумите и јавноста е навистина голем. Се чувствува, но како што реков, јас сум за продолжување на работата на комисијата“, додаде Ѓоргиев.

Заев: Бугарското вето е голема неправда и најголем пораз на ЕУ

Ѓоргиев изјавил дека личноста на Гоце Делчев ќе продолжи да предизвикува полемики меѓу историчарите од обете страни, но вели дека Делчев покрај влијанието на неговиот светоглед од бугарскиот образовен контекст во кој се развива и идеите на бугарските револуционери, има и силен македонски политички идентитет.
„Тој е роден во Македонија, се бори за Македонија. Има силен македонски политички идентитет и сето тоа не може да го запоставиме. Затоа сметам дека во овој момент треба да бидеме флексибилни и умни, да го оставиме на страна прашањето чиј е Гоце Делчев. Тој е силно вграден во меморијата и на бугарскиот и на македонскиот народ. Според тоа, можеме да го сметаме за херој кој може заеднички да го славиме и тука треба да најдеме решение, а дискусиите ќе продолжат понатаму,“ вели Ѓоргиев нагласувајќи дека не е работа на комисијата да донесе одлука за неговиот идентитет.

Саркози седна на обвинителна клупа

Започна судењето на поранешниот француски претседател Николас Саркози. Тој е обвинет за корупција и влијаење врз продажба. Саркози беше претседател на Франција во период од 2007 до 2012 година. Тој е обвинет за поткуп на судија во замена за информации за истрагите кои во тој период се водеа против неговата партија и начинот на кој се финансирала. 65-годишниот десничар ги негираше таквите обвинувања.

Неговиот случај е поврзан со долгогодишната истрага за сомнеж за користење на тајна донација за финансирање на неговата претседателска кампања на изборите во 2007 година. Обвинителите тврдат дека Саркози и неговиот адвокат во 2014 година се обиделе да поткупат судија нудејќи му престижно работно место во Монако, а за возврат да им достави информации во врска со истрагата. Покрај него на обвинителна клупа се и 65 годишен адвокат Тиери Херзог и 73 годишниот судија Гилберт Азиберт. И тие ги демантираа обвинувањата.

Опозицијата поднесе 528 амандмани на буџетот за 2021 година

Илустрација - Собрание на Република Северна Македонија

Пратеничките групи доставиле 528 амандмани за Буџетот за 2021 година, за кого утре почнува комисиската расправа почнува утре и ќе трае во следните десет дена. Најголем дел од амандманите, односно 390, како што информираа од ВМРО-ДПМНЕ, се поднесени од нивните пратеници, а останатите над стотина се од Алијанса на Албанците и Алтернатива.

Буџетот за 2021 година е дел од стратегијата на Владата за економско заздравување и забрзан раст во периодот од 2021 до 2025 година. Во иницијалната фаза од планот треба да обезбеди економско заздравување од последиците од пандемијата со Ковид-19, а веќе во следните три години забрзан и одржлив економски развој.

Предлог-буџетот за 2021 година е проектиран на 247,5 милијарди денари или околу 4 милијарди евра. Се очекува значително зголемување на
приходите за околу 8,3 отсто со што буџетскиот дефицит, од 8,5 проценти, колку што ќе биде годинава, ќе падне на 4,9 проценти од БДП. Во Предлог-буџетот за следната година проектирани се и средства во висина од 50 милиони евра за евентуални идни мерки за справување со Ковид-кризата со кои ќе го поддржи стопанството и граѓаните.

Без големо подобрување во аерозагадувањето на Балканот, оцени ЕК

Илустрација - Скопје во магла, 12 ноември 2020

Европската комисија (ЕК) денеска го презентираше својот редовен извештај за состојбата со аерозагадувањето во Европа, кој ги вклучува и шесте земји до западниот Балкан, во кој се оценува дека состојбата се уште е незадоволителна, јави МИА од Брисел.

Здравјето на жителите на Северна Македонија и останатите земји од регионот и натаму е сериозно загрозено, покажуваат последните бројки на извештајот на Европската агенција за животна средина за 2018 година, што резултира во висока стапка на прерана смрт, пред сѐ поради високата концентрација на ПМ2,5 честички во воздухот, се наведѕува во извештајот. Ако највисоката стапка во апсолутни бројки е во Германија, Италија, Полска и Франција поради обемното население, во релативни бројки, ефектот е најнегативен на Балканот.

„Кога се гледаат изгубените животни години во релативна смисла, најсилен импакт има во централна и источна Европа каде се измерени највисоките концентрации на ПМ2,5 честички, односно Косово, Србија, Албанија, Бугарија и Северна Македонија“, се нагласува извештајот.

Д-р Бибер: Трите проблематични аспекти на бугарската позиција

Флоријан Бибер

Блокадата на Бугарија на евроинтеграцијата на Северна Македонија го киднапира процесот на проширување на ЕУ, го загрозува кредибилитетот на Унијата и ги обесхрабрува другите земји кандидати, оценува политичкиот аналитичар и експерт за Балканот, професорот на Универзитетот во Грац, Флоријан Бибер.

„Потпишувањето декларации со кои аспирантите и земјите членки ќе се обврзат да не си го блокираат патот кон ЕУ во однос на билатералните прашања треба да биде стандард. Сепак, додава, проблемот е повеќе во тоа што нема доволно земји во ЕУ кои се ентузијасти за проширувањето, кои се подготвени да притиснат и да извршат притисок врз своите колеги-членки за да се отстранат ваквите блокади“, вели д-р Бибер во рзговор за МИА.

На прашањето „за позицијата на Софија која ја условува европската интеграција на нашата земја со прифаќање на бугарските корени на идентитетот и јазикот – непринципиелни барања што го нарушуваат правото на земјата за самоопределување“, Бибер оценува дека таа е проблематична од три аспекти.

„Бугарската позиција е проблематична од три аспекти. Прво, таа поставува барања од Македонија, кои не треба да бидат предмет на политички одлуки и притисок меѓу земјите. Без оглед како да се толкува историјата, ова треба да биде работа на историчарите, инаку за историјата дискутираат аматери. Исто така, ја става историјата во служба на одредена нација. Второ, наметнување на национална историја на друг е малтретирање и исто така не е во согласност со добрососедските односи. Трето, ваквите прашања не треба да застанат на патот на пристапувањето во ЕУ бидејќи не се однесуваат на подготвеноста на Унијата за Северна Македонија. Со тоа се киднапира пристапот кон ЕУ. Земјите од Западен Балкан потпишаа двапати декларации со кои се обврзаа да не си го блокираат патот кон ЕУ во однос на билатералните прашања. Додека Бугарија нема потпишано, ова треба да биде стандард“, вели Бибер.

За 24 часа во скопските ковид центри примени нови 19 пациенти

Илустрација - Инфективна клиника, Скопје

Во последните 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 19 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 470 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопшти денеска Министерството за здравство.

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало вкупно 8 приеми и тоа двајца пациенти биле хоспитализрани на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ, тројца во ковид центарот на Клиниката за Неврологија, еден болен е хоспитализран на Клиниката за дерматовенерологија, а двајца на Клиниката за гастроентерохепатологија. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 7 нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника биле примени четворица во текот на вчерашниот ден.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 13 оздравени пациенти. Според Министерството за здравство, вупно 470 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Стопанска комора: Има субвенции, но има и квази земјоделци

Стопанска комора на Македонија

Потрошените речиси една милијарда евра земјоделски субвенции во изминатите години, не дадода резултат и дека многу од парите се даваат на квази-земјоделци. Нестабилно е производството на пченица, приносот е под четири тони на хектар, сортите за семе се лоши, а технологијата застарена, сточниот фонд пак, се намалува, увозот е зголемен, од традиционален производител на млеко, земјава денес е голем увозник, истакнаа од Стопанската комора на Македонија на денешната прес-конференција.

„Од 20 милиони евра поддршка во 2006 година до скоро 200 милиони денес, потрошени се речиси една милијарда евра за земјоделството, но резултатите се поразителни. Начинот на субвенционирање мора да се смени за конечено да се разграничат вистинските земјоделци, професионалците, од оние кои добиваат поддршка, но не прават ништо за развој на производството. Мора еднаш да се направи пресек за некои работи, што можеби е болно, но само така за кратко време фармерите ќе се преструктуираат и ќе тргнеме во вистина насока ако сакаме да движиме кон ЕУ. Доста беше веќе традиционално производство, треба да се поддржат бизнис ориентираните, професионални производители", изјави Васко Ристовски од Комората.

Според него време е, од традиционално, да преминеме на професионално земјоделство, да се исфилтрираат вистинските од квази земјоделците.

Онлајн работата на Парламентот пак на дневен ред в четврток

Илустрација - Седница на Собранието на Република Северна Македонија

Предлогот за дополнување на Деловникот за работа на Собранието, по сратена постапка, што предвидува вклучување на далечина на пратеници со Ковид-19 и во самоизолација во работата на Параламентот и работните тела, е ставен на дневен ред на седницата закажана за в четврток, 26 ноември.

За да се донесе Предлогот, на мнозинството му требаат 61 пратеник што во моментов ги нема поради отсуството на неколкумина пратеници од здравствени причини, дел поради Ковид-19.

Опозициските партии предводени од ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса на Албанците и Алтернатива се противат на какво било онлајн работење на Собранието, со образложение дека „на таков начин владејачкото мнозинство сака да го прикрие тенкото мнозинство од само 62 пратеници и оти со тоа ќе се прекрши член од Уставот“.

УНИЦЕФ: 2 милијарди вакцини против Ковид -19 за земјите во развој

Илустрација

Агенцијата за деца на ООН денеска соопшти дека планира да испорача 2 милијарди вакцини против Ковид-19 и една милијарда шприцеви следната година во „мамутска операција“ која опфаќа 92 земји во развој. УНИЦЕФ, кој е најголемиот купувач на вакцини во светот, вообичаено набавува повеќе од 2 милијарди дози вакцини годишно за рутинска имунизација.

„Оваа невидена експертиза вклучува координација на илјадници пратки со различни побарувања за ладен ланец, што го прави УНИЦЕФ експерт за управување со синџирот на снабдување на производи контролирани од температурата, што е особено потребно за време на овој историски потфат“, објави УНИЦЕФ.

За да се подготви за логистичките предизвици при доставување на вакцини против Ковид-19, УНИЦЕФ соопшти дека работи со стотици воздушни, товарни, шпедитерски и глобални партнери за логистика за она што се очекува да биде „најголемата и најбрзата ваква операција досега“.

По еден месец лекување од Ковид-19, министерот Спасовски на работа

Оливер Спасовски

Денеска сум на работното место, со едно големо искуство зад себе продолжувам да работам за доброто на граѓаните. Благодарност до лекарите за посветеноста во која се уверив на Инфективна клиника..., објави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кај кого пред речиси еден месец беше констатиран Ковид-19, а поради влошената состојба беше и хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје.

„Битката е заедничка - чувајте се, носете маска, заедно ќе го победиме Ковид-19“, напиша Спасовски на Фејсбук.

Според статистиката на Министерството за здравство, која беше објавена синоќа за претходните 24 часа, биле направени 2553 тестирања, а регистрирани биле 1112 нови случаи на ковид-19.

Во Македонија за 24 часа поднесени 541 пријава за неносење маска

Илустрација - Скопје, ноември 2020

Од Министерството за внатрешн работи денеска соопштија дека во текот на изминатото деноноќие, на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 541 прекршок.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG