Достапни линкови

САД со повик до талибанците во Авганистан


Соединетите држави ги повикаа талибанците да им се приклучат на мировните преговори во Авганистан. Претходно тие соопштија дека нема да земат учество во преговорите со авганистанската влада, наведувајќи го нивното старо барање дека најпрвин е неопходно сите странски сили да заминат од земјата. „Тие имаат избор. Наместо да ги продолжат борбите што ја дестабилизира нивната држава, да се вклучат во мировниот процес и да станат легитимен дел од политичкиот систем во Авганистан“, изјави портпаролот на Стејт департментот Џон Кирби.

XS
SM
MD
LG