Достапни линкови

Поплави во централна Србија


Во голем број српски општини е прогласена вонредна состојба поради реките кои се излеаја од коритата, по што поплавени се десетици куќи, фарми и патишта во централниот дел на Србија. Српската полиција денеска соопшти дека неколку десетици лица се евакуирани од своите домови, а стотици куќи се засегнати од поплавите.

Локалните власти во градот Чачак информираа дека водата поплавила десетици декари обработлива површина, локални патишта и ниските катови на куќите. На некои места поплавите предизвикале прекин на електричната енергија.

Србија беше погодена од катастрофални поплави во 2014 година, во кои загинаа десетици луѓе.

XS
SM
MD
LG