Достапни линкови

Петиција за ослободување украинска пилотка од Русија


Повеќе од 200 политички лидери и други познати личности го потпишаа отвореното писмо до европските лидери во кое се бара да преземат „итни мерки“ и да побараат Русија да ја ослободи затворената украинска пилотка Надја Савченко. Добитничката на Нобеловата награда за литература, Светлана Алексиевич од Белорусија, е една од потписничките на писмото, кои ги обвинува руските власти за „исмејување на граѓанските права, меѓународното право, но и сопствениот Устав“. Савченко беше уапсена во јуни 2014 година додека како украински доброволец се бореше против проруските сепаратисти во источна Украина. Сега ѝ се суди во Русија под обвинение дека на украинските сили им доставила координати за минофрлачки напад во кој загинаа двајца руски новинари. Обвинителството бара да биде осудена на 23 години затвор.

XS
SM
MD
LG