Достапни линкови

НАТО ја проширува мисијата на Егејско море


Јенс Столтенберг

НАТО соопшти дека ја проширува својата мисија на Егејско море за запирање на шверцерите со мигранти од Турција кон Грција. Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг изјави дека НАТО ќе оперира во грчките и турските територијални води и оти таму ќе бидат испратени дополнителен број бродови. „ќе собираме информации и ќе ги разменуваме со турската и грчката крајбрежна стража и со Фронтекс со цел да помогне во справувањето со шверцерите на луѓе“, изјави Столтенберг.

XS
SM
MD
LG