Достапни линкови

Во Грција се очекуваат уште 100 илјади бегалци


Бегалци во Идомени

Комесарот на Европска унија за миграција,Димитрис Аврамопулос предупреди дека во Грција до крајот на месецот можат да пристигнат уше 100.000 мигранти. За време на посетата на Атина, тој посочи дека е потребно да се сменат правилата за азил за да се намали тензијата. Во Грција во моментот има над 30.000 бегалци. Утре во Брисел се одржува самит на ЕУ и Турција на кој се очекува да биде донесено решение за мигрантската криза.

XS
SM
MD
LG