Достапни линкови

Нема напредок во преговорите за источна Украина


Нема напредок во мировните преговори за источна Украина, бидејќи Москва и Киев не успеале да постигнат согласност за предлогот за одржување на локални избори во регионот во оваа година, соопштија официјални лица. По повеќе партиските разговори во Париз на 3 март, Русија соопшти дека е подготвена да го поддржи предлогот за избори на Германија и Франција. Но, Украина смета дека изборите не се возможни додека не биде воспоставена безбедност во источниот дел на земјата.

XS
SM
MD
LG