Достапни линкови

Меркел со критика за Грција за бегалците


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел упати критика до Грција за лошите услови за сместување на бегалците. Во интервју за неделно издание на весникот „Билд“, Меркел порачува дека Грција мора да обезбеди пристојно сместување за сите бегалци кои што се наоѓаат на нејзина територија. Според неа , не е подготвен ниту минимален дел од предвидените 50 илјади кревети за сместување на бегалците, број што ЕУ го побара од официјална Атина.

XS
SM
MD
LG