Достапни линкови

Обама со поддршка за авганистанските мировни преговори


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама го повика неговиот авганистански колега Ашраф Гани да продолжи со напортие за воспоставување мир со талибанците, соопшти Белата куќа. Обама ја потенцирал и поддршката на САД за мировниот процес со кој треба да се намали насилството и да се осигура стабилноста на Авганистан и регионот. Тој ја истакнал и улогата на Гани во соработката со соседните земји за продлабочување на регионалните односи и за напредокот во процесот за помирување со талибанците.

XS
SM
MD
LG