Достапни линкови

Турската влада презема контрола над весникот „Заман“за


Архивска фотографија

Турската влада ќе ја преземе контролата над весникот „Заман“, најтиражниот опозициски весник во Турција, јави новинската агенција Анадолија. Турскиот суд именувал управен одбор кој ќе раководи со весникот, кој излегува на неколку јазици, вклучително и турски и англиски јазик. Тиражот на „Заман“ минатата година изнесуваше 850 илјади примероци дневно. Весникот е обвинет дека е дел од мрежата на исламистичкиот проповедник Фетхулах Ѓулен, кој живее во САД.

XS
SM
MD
LG