Достапни линкови

Истрага за изборен криминал во Општина Струмица


Зоран Заев, претседател на СДСМ

Полицијата по налог на обвинителот за организиран криминал, Јован Илиевски, претпладнево во Општината Струмица одзела четири општински компјутери и направила распит со десетина лица, меѓу кои и актуелен советник и координатор на изборен штаб на СДСМ во Струмица и дел од граѓаните. Од кабинетот на градоначалникот Зоран Заев, кој е и лидер на СДСМ, биле одземени два компјутери, јавува Утрински весник.

Веста за акцијата ја потврдија од СДСМ, а стигна и официјална потврда од Јавното обвинителство на нивната веб-страница, од каде што потврдија дека се испитуваат можни изборни злоупотреби. Според неофицијални информации, предмет на истрага биле претседателските и парламентарните избори во 2014 година.

Според информациите, Илиевски водел истрага за наводни изборни измами и купување гласови. Образложението на тимот од Обвинителството за организиран криминал било дека имаат индиции за изборни измами во општина Струмица.

XS
SM
MD
LG