Достапни линкови

Вучиќ - Србија не сака во НАТО


Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека во Србија нема да се одржи референдум за НАТО, бидејќи земјата нe изразила желба да пристапи кон таа воена алијанса.

„Србија не сака во НАТО, туку сака да биде воено неутрална“, рече Вучиќ за РТС.

За спогодбата, која неодамна беше ратификувана во Парламентот рече дека не е спорна, како и дека станува збор за техничка спогодба која во 2006 година ја потпишале „големите патриоти, кои сакале да ја фрлат Србија во минатото и кои денеска солат памет“.

„Нашата политика е да ја сакаме Србија, ги почитуваме САД и Русија, одиме во ЕУ, но ја сакаме Србија пред сè“, нагласи Вучиќ.

XS
SM
MD
LG