Достапни линкови

Авганистанските сили се повлекуваат од области во јужен Авганистан


Илустрација

Авганистанските безбедносни сили се повлекоа од повеќе талибански упоришта во јужен Авганистан, со што продолжува повлекувањето кое започна во февруари, кога по неколкумесечните тешки борби напуштија две области во провинцијата Хелманд. Околу 100 војници и полицајци денеска се повлечени од делови во провинцијата Урузган и се прераспоредени во други области.

XS
SM
MD
LG