Достапни линкови

САД повеќе ќе помагаат во борбите за Мосул


Ештон Картер

Соединетите држави ќе дадат поголема поддршка за ирачките сили во повторното преземање на градот Мосул од милитантите на ИД, како што тоа го сторија и при враќањето на контролата врз Рамади. Ова го изјави американскиот секретар за одбрана Ештон Картер. Мосул е втор по големина ирачки град и падна во рацете на милитантите на ИД пред две години. Експертите велат дека операцијата за преземање на Мосул би требало да биде поголема од онаа за Рамади.

XS
SM
MD
LG