Достапни линкови

Од утре патроли на НАТО во Егејското Море


НАТО од утре треба да започне со свои патроли во Егејското Море во рамките на надзорната мисија на Алијансата за справување со приливот на бегалци. Ова го соопшти генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг додавајќи дека целта на операцијата е да биде намален приливот на бегалци и мигранти во Европа, кои доаѓаат од Блискиот Исток. Се прецизира дека бродовите на НАТО ќе собираат и ќе им доставуваат информации на пристанишните власти на Грција и на Турција за ситуацијата со бегалците во регионот.

XS
SM
MD
LG