Достапни линкови

Повторно солзавец во косовскиот парламент


Архивска фотографија

Седницата на претседателството на косовскиот парламент беше прекината откако пратеничката Аида Дергути од „Самоопределување“ активираше солзавец. По овој инцидент, Дергути е уапсена, јавува Танјуг. На дневен ред на Претседателството е закажување вонредна седница на која пратениците треба да изберат нов претседател, на што опозицијата се противи. Дергути после инцидентот изјави дека Косово има потреба од демократски избори и оти не се подготвени на луксуз со исполнување на личните желби на кариерните политичари.

„Ние одлучивме да ги истераме со солзавец, бидејќи тие сакаат в петок да го прошверцуваат Хашим Тачи на местото претседател на Косово“, изјави таа и ги повика граѓаните следните денови да ѝ се придружат на опозицијата која кампува пред зградата на Собранието и владата.

Косовската опозиција неколку пати досега ги прекинува собраниските седници фрлајќи солзавец.

XS
SM
MD
LG