Достапни линкови

Одложено гласањето за Македонија во Европскиот парламент


Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент го одложи гласањето за Резолуцијата за Македонија, која, според предлогот на известувачот Иво Вајгл, треба да содржи седма последователна препорака до Европскиот совет за почетокот на преговорите за членство со Македонија, јавува МИА. Гласањето за резолуцијата е одложено за 29 февруари. Гласањето за резолуцијата на пленарна седница на Европскиот парламент е закажана за 9 март. Oд решението на кризата ќе зависи и дали Македонија повторно ќе добие препорака за преговори.

XS
SM
MD
LG