Достапни линкови

Најмалку 6 луѓе загинаа во Авганистан


Најмалку 6 луѓе загинаа при експлозија на нагазна мина во источниот дел на Авганистан. Меѓу загинатите се четири деца велат од авганистанската полиција. Никој засега не презел одговорност за нападот. Надлежните велат дека талибанските милитанти во тој крај оперираат и дека „не им е гајле за цивилните жртви.“Авганистанскиот министер за внатрешни работи го осуди инцидентот и ги обвини напаѓачите за непријатели на Авганистан.

XS
SM
MD
LG